От херния страдат голям процент от населението, затова е важно всеки да има основни познания по този проблем, да познава симптомите и методите за лечение.
Тя може да се появи при мъже и жени, но е по-честа при мъже. Хернии могат да се появят във всяка възраст, тя може да се открие както при новородено, така и при много стар човек. Всяка херния трябва правилно и подробно да се диагностицира и адекватно да се лекува.
Херния (на латински: hernia) представлява излизане на тъкан, орган или част от орган през вроден или придобит дефект в мускулна или съединителнотъканна обвивка. Хернията има три части — херниален пръстен, херниален сак и херниално съдържимо.
Най-често хернии се образуват на коремната стена. Поради вродена или придобита слабост на коремната стена, в нея може да се появи отвор, през който мастна тъкан или част от коремен орган, покрит от перитонеум, да излезе навън.
Класификация според етиологията:
Вродена херния
(на латински: hernia congenita) — появява се по време на вътреутробното развитие и се изявява след раждане. Най-честите вродени хернии при кърмачета са индиректната ингвинална херния и пъпната херния.
Придобита херния
(на латински: hernia aquisita) – възникват през различни периоди от живота.
Според локализацията:
Ингвинална (слабинна) херния
Ингвиналната херния се локализира в долната част на корема, над бедрото, в близост до или в срамната област. Те могат да възникнат и от двете страни на пубисната област, и тогава говорим за двустранна ингвинална херния. Ингвиналната херния, заедно с бедрената херния са двата вида хернии образуващи се в слабинната област.
Ингвиналните хернии се класифицират като „директни“ или „индиректни“.
Индиректната ингвинална херния възниква при слабост на вътрешния ингвинален отвор, понякога обусловен от десцензуса на тестиса.
Директната ингвинална херния е резултат на слабост на пода на ингвиналния канал и е по-честа при индивиди над 40-годишна възраст.
Феморална (бедрена) херния
Бедрената херния, заедно с ингвиналната херния, са херниите локализиращи се в слабинната област. Те са много по-чести при жените и за тяхната поява роля играят бременността и раждането. Тези хернии много по-често се усложняват със заклещване, ето защо, след като са диагностицирани се препоръчва навременна операция.
Пъпна херния
Пъпната херния се появява в пъпната ямка, което е естествено слабо място на предната коремна стена. Тези хернии могат да възникнат при кърмачета, от незатваряне на пъпния пръстен, но също така поради слабостта в тази област се получават и при възрастни индивиди независимо от възрастта. Като причина се изтъкват наднорменото тегло, повишено вътрекоремно налягане от прекомерна кашлица, хроничен запек или бременност. При възрастни, пъпната херния се лекува само оперативно.
Епигастрална херния
Известни са още като хернии на бялата линия, която се разполага на предната коремна стена от гръдната кост (мечовидния израстък) до пъпа.
Получават се в резултат на повишено вътрекоремно налягане и разрушаване на мрежестата структура на сухожилните разтеглици в областта, които са пробити от кръвоносни съдове.
Според локализацията си се делят на епигастрални, най-честите (81%), околопъпни- параумбиликални (16%) ихипогастрални (3%).
Често тези хернии се установяват случайно, или пък са с доста драматична клинична картина, поради малките размери на сака и честите заклещвания. При отлагане на лечението, което е само хирургично, придобиват огромни размери.
Следоперативна херния
Хернии, които се появява на мястото на предишна операция се наричат следоперативни. Тези хернии могат да се появят седмици, месеци или дори години след операцията и могат да достигнат големи размери, като понякога са изключително трудни за възстановяване. При операции при които се използват собствени тъкани (операции с напрежение), рецидивите достигат 50%, ето защо за препоръчване са операциите без напрежение с поставяне на полепропиленово платно – tension free technics.
Редки видове хернии
Лумбална хернияТози вид херния се появява в поясната област, като излиза през слаби места на поясната област, т. нар. поясни триъгълници: –долен известен като триъгълник на Petit който се разполага между широкия гръбен мускул, външния кос коремен мескул и гребена на илиачната кост. –горен известен като триъгълник на Grynfeltt разполагащ се между квадратния поясен мускул, вътрешния кос коремен мускул и 12 ребро. |
|
Шпигелова хернияНоси името на Фламандския анатом Adriaan van der Spieghel, описал полулунната линия на коремната стена, съвпадаща с външния ръб на правия коремен мускул. Именно там на нивото на пъпа и няколко пръста по-надолу се появява тази рядка херния. По литературни данни до 2006г. са съобщени само 744 случая. Този вид херния е много трудна за диагностика, особено когато е с малки размери, и предвид факта, че е рядка, обикновено се пропуска при преглед от неспециалист. Метод на избор при лечениено на шпигеловата херния е лапароскопската пластика. |
|
Парастомиална хернияТова е вид следоперативна херния, която се появява на мястото на стома, където зада се изведе същата е нарушена цялостта на коремната стена. |
|
Хиатална хернияХиаталната херния е навлизане на част от стомаха в гръдната кухина през естествения отвор на диафрагмата, през който преминава хранопровода. В тази част на стомаха, която е в гръдната кухина над диафрагмата се получава зона на повишено вътрекухинно налягане, което силно понижава тонуса на долния хранопроводен сфинктер и благоприятства по-честото връщане на стомашно съдържимо към хранопровода, а оттук и по-голяма честота на епизодите на ГЕРБ (гастро-езофагеална рефлуксна болест). Хиаталната херния може да е с различни размери. Когато хернииралата част от стомаха е голяма тя може да притиска сърцето и да провокира ритъмни нарушения, поради което пациенти с хиатална херния често се обръщат към кардиолог, без да имат кардиологични проблеми. Особено драматична е клиничната картина при заклещване, необходима е операция по спешност. Средство на избор в лечението на хиаталната херния и ГЕРБ елапароскопската фундопликация по Nissen. |