Д-р Росен Тушев, хирург, Началник на Отделението по Обща, коремна и лапароскопска хирургия и ръководител на „Вита Херния Център” в МБАЛ „Вита“.
Какво представлява хернията?
Хернията се появява, когато коремната стена има слаби зони. Херниите са естествено появяващи се отвори в тялото, които са се увеличили толкова много, че през тях започват да излизат вътрешни органи и тъкани, образувайки издатини на повърхността на коремната стена, които се виждат с просто око.
Защо се образува хернията?
Основна причина е повишеното налягане в коремната кухина вследствие на тежък физически труд, хронична кашлица, хроничен запек, при жени-бременност и раждане. Значение има и слабостта на предната коремна стена – вродена или вследствие на напреднала възраст.
Как да разберем, че имаме херния?
В началото заболяването започва с болки в областта на херниалния отвор, появяващи се при физическа работа или продължително ходене. Външна проява на хернията е подутината, в началото малка, която постепенно се увеличава. Тя се вижда и опипва добре в право положение и при напъване, а в легнало положение се прибира в корема и изчезва. Когато херниалния отвор се разшири болката обикновено изчезва. Основен симптом остава подутината, която бавно увеличава размерите си.
Адрес: МБАЛ ВИТА – ул. „Филип Кутев“ No 10, 1407 София
Телефон: 02 455 2000
Е-мейл: tushev@rossentushev.com
Кой е най-разпространеният вид херния?
Най-честа е ингвиналната или наречена слабинна херния. Тя се локализира в долната част на корема, над бедрото, в близост до или в срамната област. Може да възникне и от двете страни на пубисната зона и тогава говорим за двустранна ингвинална херния.
Да споменем и „спортната херния“. Какви са симптомите при нея?
Като „спортна херния” класифицираме различни по вид разкъсвания на мускули и сухожилни разтеглици в слабинната област. Тя често възниква по време на спортове, които изискват резки промени на посоката или извиващи движения на краката с максимално натоварване. Състоянието е относително рядко и е характерно за активните спортисти. Формално погледнато, в случая всъщност не се наблюдава истинско хернииране и по тази причина диагностицирането му се оказва трудно за много колеги. Увреждането засяга слабинната област. С течение на времето „спортната херния” може да доведе до появата на истинска слабинна херния. Симптомите на спортната херния са свързани с появата на болка при спортуване и движение, особено при екстензия на бедрото, усукване и обръщане. Болката обикновено се усеща по вътрешната част на бедрото и в тестисите, но нерядко пациентът трудно може да посочи точната локализация на болката. След спортуване обикновено засегнатият усеща скованост и болка. Всяко усилие, водещо до повишаване на вътрекоремното налягане, като кашляне, кихане или спортна дейност, могат да провокират появата на болка. С времето оплакванията прогресивно се увеличават.
Какви усложнения при херния можем да очакваме?
Най-честото усложнение на херниите е тяхното заклещване (инкарцерация). Изразява се в силно пристягане на херниалното съдържимо от херниалния отвор. Появява се силна, внезапна болка, хернията увеличава обема си, има гадене, повръщане, задръжка на газове и изпражнения. Развива се картината на чревна непроходимост. Ако незабавно не се пристъпи към операция и ако е заклещено черво, настъпва некроза на черво с изливане на чревно съдържимо в коремната кухина и развитие на перитонит. Нерядко се наблюдават и травматични увреждания на херниалното съдържимо.
Как се лекува хернията?
Оперативно. Съвременният метод е лапароскопския.
Какви са предимствата на лапароскопската операция на херния пред конвенционалната (отворената)?
Лапароскопският метод на опериране дава възможност за по-бързото, безболезнено и лесно възстановяване на пациентите при минимална болка и травмиране и отличен козметичен резултат. При лапароскопската (безкръвна) техника на опериране пластиката се извършва двустранно с една операция. Успехът при безкръвните операции е по-голям от отворените методи. Затова прилагам в пълен обем лапароскопските методи, следвайки въведените стандарти на Европейската херния асоциация (European Hernia Society – EHS), чийто член съм.
Д-р Росен Тушев е специалист-хирург с дългогодишен опит в коремна хирургия. Специализирал е в областта на лапароскопската, дебелочревната, жлъчно-чернодробната и бариатричната хирургия.