Затлъстяването и захарния диабет тип 2 (ЗД2) станаха едни от най-големите проблеми на съвременното общество в последните години. Въпреки промени в начина на живот и диетичния режим на болните, както и въвеждането на различни антидиабетни медикаменти, контрола на диабета, съчетан със затлъстяване, е все още труден и в някои случаи не съвсем успешен.
Метаболитната хирургия е един от новите методи за лечение на ЗД2, появил се наскоро на хоризонта, който дава възможност на лекарите за по-добър контрол над диабета и затлъстяването. След поредица от проучвания е установено, че метаболитната хирургия има множество ползи за затлъстелите пациенти със ЗД2. Чрез този метод пациентите имат възможността да стигнат до ремисия на своето заболяване, тоест техните симптоми са овладени и необходимостта от лекарства е сведена до минимум, а някои пациенти дори спират приема на антидиабетните медикаменти, освен това се постига по-добър конторл над кръвното налягане, сънната апнея, остеоартрита и неалкохолната увреда на черния дроб.
Метаболитната хирургия, позната още като бариатрична хирургия, е революционно откритие за 21 век, което промени методите и представите за лечение на захарния диабет тип 2 при пациенти със затлъстяване. Чрез този вид оперативни техники се постига значително намаление в теглото на пациентите, което от своя страна води до значителни, видими, чувствителни резултати в хода на заболяването и споменатите по-горе, съпътстващи затлъстяването и диабета болести. В последните години се трупат все повече доказателства за ползите на метаболитната хирургия, които надминаха рисковете от процедурата, като я правят метод на избор за лечение на голям процент болни.
Метаболитната хирургия: иновативен метод за лечение на захарен диабет тип 2
Затлъстяването се превърна в глобален проблем през последните години, като засяга повече от 600 млн. възрастни хора по целия свят. Световната Здравна Организация изчисли, че приблизително 39% от хората, навършили 18 годишна възраст са с наднормено тегло (индекс на телесна маса(ИТМ) ≥ 30кг/м2) през 2014 година. Повечето от тях живеят в развитите страни, но въпреки това затлъстяването е вече проблем и в развиващите се страни.
Затлъстяването трябва да се разглежда и като основен рисков фактор за развитието на захарния диабет тип 2. През 2014 387 млн. от хората по света са засегнати от диабет. Въпреки промените в диетата и начина на живот, както и въвеждането на все по-нови медикаменти за борба с диабета, резултатите все още са незадоволителни. Това доведе до търсене на нови методи за борба със заболяването. Един от най-новите методи е бариатричната хирургия, която промени подхода и начина на лечение на ЗД2. В тази статия ще се запознаете с различните оперативни техники в бариатричната хирургия, техните ползи, странични реакции, дългосрочните резултати от тях.
Видове и ефикасност на различните бариатрични процедури.
През последните 50 години са разработени най-различни видове оперативни техники в бариатричната хирургия. Като утвърдени и най-ефективни и най-използвани в световната хирургия са: поставяне на стомашен пръстен, ръкавна гастректомия, стомашен байпас с Y-бримка по Roux и билио-панкреатична диверзия. Те са представени нагледно, схематично на фигурата по-долу.
Поставянето на стомашен пръстен (СП) и ръкавната гастректомия (РГ) са предимно рестриктивни операции, тоест намаляващи обема на стомаха. Стомашния байпас (СБ) и билио-панкреатичната диверзия (БПД)са малабсорбтивни процедури, тоест при тях се намалява ефективната, абсорбираща хранителните вещества повърхност на стомашно-чревния тракт. Храната преминава през алиментарния край при СБ (фигура С) и БПД (фигура D), като след това храната се смесва с билио-панкреатичния край на стомашно-чревния тракт, като по този начин се смесват всички вещества, хранителни и стомашно-чревни, в общия „канал”.
След тези процедури, пациентите видимо намаляват теглото си, съчетано със значителни подобрения на ЗД2. При БПД се наблюдава по-добър ефект откъм отслабване, но честотата на връщането на ЗД2 е по-висока, което го прави по-непредпочитаният метод от останалите. При сравнение на хирургичният метод и медикаментозния метод за лечение на ЗД2 е установено, че ремисията на диабета при пациентите, подложени на бариатрична хирургия е 73%, за разлика от медикаментозния метод, при който ремисията е едва 13%.
Разликата в резултатите при различните оперативни техники.
Бариатрична
процедура |
Индекс на телесната маса (кг/м2)
Преди След |
Гликиран хемоглобин (HbA1c) ; %
Преди След |
||
СП
РГ СБ БПД |
37
41.3 34.6 50.5 |
29.5
28.3 25.8 34.6 |
7.8
7.9 8.2 8 |
6
6 6.1 5.2 |
Според шведско проучване, започнало през 1987 година, пациентите подложени на бариатрична хирургия, са постигнали 72% ремисия в двугодишен период и близо 40% в десетгодишен план. Това води и до значително намаление на риска от усложненията на диабета, а именно увредата на бъбреци, очи и нервна система.
Какъв е механизмът, който води до подобрение в състоянието на пациентите?
- Намален калориен прием
Оперативните техники в бариатричната хирургия водят до намален калориен прием, тъй като пациентите след този вид процедури са подложени на диета с понижен прием на калории (400-800 kcal дневно през първия месец). Това води до значителен спад на нивата на кръвната захар и подобрение на инсулиновата чувствителност, както и повишава функцията на бета клетките на панкреаса.
- Промени в стомашните хормони
Промяната след операцията в анатомията на стомашно-чревния тракт води до по-бързото
преминаване на храната, което от своя страна засилва секрецията на стомашните и чревни хормони, като променя метаболизма на глюкозата и подобрява енергийния метаболизъм. Един от тези хормони, повлиява добре и сърдечно-съдовия статус на пациентите, намалява се секрецията на хормонът на глада. Подобрява се и функцията на клетките в панкреаса, секретиращи инсулин.
- Промени в черния дроб и периферната чувствителност на инсулина
Наблюдава се значително подобрение в периферната чувствителност на инсулина, което се отразява благоприятно на нивата на кръвната захар, още в първите дни след операцията. Увеличава се секрецията на жлъчни киселини, което подобрява захарния и липиден метаболизъм.
Краткосрочни и дългосрочни усложнения.
Ранните, следоперативни усложнения, най-често включват белодробни усложнения, гадене, повръщане, раневи инфекции, изпускане на анастомозата, кървене, като при опитните хирурзи те са сведени до минимум.
В дългосрочен план, най-често се развива желязодефицитна анемия (15% oт пациентите), както и дефицит на витамин D, калций, цинк, мед. Поради честите дефиците на хранителни вещества, пациентите, претърпели бариатрична операция, се съветват да извършват контролни изследвания, както и да приемат хранителни добавки. В определени случаи може да се наложи повторна операция. Понякога се наблюдава и постпрандиална хипогликемия, срещана след хранене. Честото изхождане може да се контролира с диета, разделена на по-малки порции и по-чести хранения.
Макар и рядко, но все пак срещано усложнение е влошението на съществуващите вече от диабета микросъдови увреди на очи и бъбреци. Това най-често се наблюдава при бързо и неконтролирано подобрение на гликемичния статус на пациентите, което се избягва с щателен и чест контрол от лекарите.
Бременностите след бариатрична хирургия са с по-ниска честота на гестационен диабет.
Кои са най-подходящите пациенти?
Според учени от различни водещи клиники по света, най-подходящи са пациенти с ИТМ>40 или ИТМ>35, съчетано със съпътстващи заболявания, каквито са високо кръвно и ЗД2, сънна апнея, нарушен липиден профил, стеатоза на черния дроб, ГЕРБ, астма, венозна стаза, незадръжка на урина, артрит, значително нарушен начин на живот и други.
Заключение
В заключение метаболитната хирургия е един нов, надежден метод за борба със ЗД2. Доказано е, че води до спад в ИТМ и гликемичния статус на пациентите. Модерни проучвания констатират, че е икономически изгоден. Този метод за лечение на ЗД2 е най-ефективен, когато се извършва правилен подбор на подходящи пациенти, за да бъде най-оптимален резултата е необходим дългосрочен контрол и наблюдение на пациентите. За да разберете дали сте подходящи за този тип лечение, консултирайте се с лекар, специализирал и насочен в бариатрична хирургия.