Лапароскопската корекция на ингвинална херния, наречена още лапароскопска херниопластика, е типична лапароскопска, минимално инвазивна и максимално щадяща за пациента процедура за корекция на херниалния дефект. Извършва се под обща анестезия. Процедурата започва с малък разрез на или над пъпа. След това корема се изпълва с въздух, така че хирургът да има видимост на коремните органи. През разреза се въвежда лапароскопа, който представлява тънък, светещ фибро-оптичен инструмент, по същество малка тръба, проектиращ образа си на монитор. Инструментите, необходими за корекцията на херниалния дефект се въвеждат в коремната кухина през няколко малки, милиметрови разреза в долната част на корема. По този начин става възможно въвеждането на платно, което да подсили коремната стена.
КАК ДА РАЗБЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ ПОДХОДЯЩИ ЗА ЛАПАРОСКОПСКА КОРЕКЦИЯ НА ИНГВИНАЛНА ХЕРНИЯ?
Трябва да се оцени от специалист-хирург самия херниален дефект, като например дали хернията е заклещена, дали е двустранна, както и някои други ситуации, които трябва да бъдат доуточнени преди лапароскопската херниопластика.
КАКВИ СА РАЗЛИКИТЕ МЕЖДУ ЛАПАРОСКОПСКАТА ТЕХНИКА ЗА ХЕРНИОПЛАСТИКА И ОТВОРЕНИЯ МЕТОД?
- Лапароскопската техника се извършва през няколко малки разреза, вместо един голям при конвенционалния метод , което прави лапароскопията като метод на избор в световната практика, като по-щадяща и модерна техника;
- При двустранни хернии, чрез лапароскопската техника може да се оперират и двете хернии едновременно, без да се правят два големи разреза от двете страни;
- Лапароскопията позволява оглед на коремната кухина и изключване на хернии на всички места, на които е възможно получаването на подобен дефект;
- При лапароскопската операция е необходима обща упойка, при която пациента е „заспал” и се събужда след корекцията на неговата херния. Конвенционалния метод за корекция на хернии може да се извърши чрез обща, спинална или локална упойка.
КАКВО ДА ОЧАКВАТЕ СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА?
Повечето пациенти, подложени на лапароскопска херниопластика, имат възможността да се приберат вкъщи на същия ден, след операцията.
Възстановителният период е около една до две седмици като след този период пациентът може да се върне към нормалния си, ежедневен ритъм и начин на живот. По-интензивни и физически напрягащи действия могат да се извършват след четвъртата седмица от възстановителния период.
След редица проучвания е доказано, че болката след лапароскопската операция за корекция на ингвинална херния, е по-слаба от тази след „отворената” хирургия.
КАКВИ СА ИНДИКАЦИИТЕ И ЗАЩО Е НЕОБХОДИМА ОПЕРАЦИЯ ЗА КОРЕКЦИЯ НА ИНГВИНАЛНА ХЕРНИЯ?
Хирургичната корекция на дефекта се препоръчва за ингвинални хернии, които предизвикват болка, дискомфорт или други симптоми, както и за хернии, които са заклещени. Операция се препоръчва винаги и при деца с ингвинална херния.
Лапароскопската операция за ингвинални хернии не се препоръчва при пациенти, които:
- Не могат да бъдат подложени на обща анестезия;
- Имат болести на кръвта, свързани с проблеми в съсирването, като например хемофилия и тромбоцитопенична пурпура;
- Са били подложени на множество коремни операции, при които в някои случаи е възможно да се получат сраствания, които биха направили достъпа на лапароскопските инструменти до коремната кухина труден;
- Страдат от тежки белодробни заболявания като емфизем, тъй като въздухът, който се използва за изпълване на корема по време на операцията, съдържа въглероден диоксид, който може да затрудни дишането на този тип пациенти;
- Са бременни;
- С тежки форми на затлъстяване.
Лапароскопската операция за корекция на ингвинални хернии обикновено не се прилага при деца, но при тях може да се използва лапароскопа, за да се види дали няма херния в противоположната слабинна област. Това става възможно чрез въвеждането на лапароскопа през оперираната в момента ингвинална херния. Ако се намери в такъв случай херния, хирургът може да оперира и двете хернии по време на една и съща операция.
КАКЪВ Е ДЪЛГОТРАЙНИЯТ ЕФЕКТ СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА?
Вероятността една херния да се появи отново, т.е. да рецидивира, след лапароскопска операция варира от 1 до 3 на всеки 1000 извършени операции.
Лапароскопската операция за ингвинална херния има редица предимства пред „отворената „ техника:
- Повечето пациенти предпочитат лапароскопската техника, защото тя причинява по-малко болка, по-щадяща е, с по-добър козметичен ефект, като пациентът има възможността да се върне на работа и към нормалния си начин на живот по-бързо отколкото при конвенционалния метод;
- Корекцията на нова херния на същото място е по-лесна лапароскопски, отколкото при „отворена” операция;
- Възможен е оглед за херния в противоположната слабинна област както и за други хернии, както и тяхната едновременна корекция.
КАКВИ СА РИСКОВЕТЕ ПРИ ТОЗИ ТИП ОПЕРАЦИИ?
При някои пациенти е необходима допълнителна подготовка преди операцията, за да се намалят или избегнат някои усложнения. Това обикновено са пациенти, които:
- Имат история за тромби в големи кръвоносни съдове, например дълбока венозна тромбоза;
- Пушачи;
- Приемат по различни причини високи дози аспирин или антикоагуланти, които забавят съсирването на кръвта и по този начин увеличават риска от кръвоизлив по време на операцията;
Рисоквете на лапароскопската операция, макар и някои от тях ниски, включват също:
- Болка в тестисите и болка или засягане на семенната връв, пренасяща сперма от тестисите до пениса.
- Насядане на малко количество течност или кръв в скротума, ингвиналния канал или коремните мускули;
- Задръжка на урина
- Тъканни сраствания;
- Увреда на коремни органи, кръвоносни съдове или нерви;
- Изтръпване или болка в бедрото;
- Повторна поява, рецидив на херния (обикновено се дължи на малко и недостатъчно по размер или недобре фиксирано и застопорено платно по време на операцията).
Лапароскопската корекция на ингвинални хернии е по-скъпа от „отворената” хирургия, поради по-скъпите инструменти, но има и по-кратък болничен престой, след който пациента може да се върне по-рано на работа и да се върне към нормалния си ритъм на живот.