Чудите се дали болката в корема или слабините ви е херния? Хернията е често срещана както при мъжете, така и при жените, но симптомите варират.
Какво представлява хернията?
Коремната кухина е покрита с мускули и съединителна тъкан, които спомагат движението и предпазват вътрешните органи. Хернията представлява отвор в тази обвивка, през който съдържанието от коремната кухина излиза навън под формата на издутина.
Хернията може да се дължи на естествена слабост в съединителната тъкан или като следствие на създадено напрежение от вдигане на тежести. Хернията може да бъде причинена и от хроничен запек, влошаване на предишна травма или дори упорита кашлица или кихавица. Има и редица фактори, свързани с начина на живот, които могат да доведат до херния. Наднорменото тегло, тютюнопушенето и нездравословният начин на хранене могат да отслабят мускулите на коремната стена.
Има различни видове хернии, но най-често те се появяват в областта на корема или слабините.
Какво е усещането при наличие на херния в областта на корема (абдоминална херния)?
Ако имате херния в областта на корема, можете да видите или почувствате издутина по външната повърхност на корема. Обикновено пациентите с такъв тип херния чувстват болка или усещане за натиск на мястото на хернията. Дискомфортът се влошава при всяка дейност, която натоварва корема и повишава налягането в него, като вдигане на тежести, бягане или напъване по време на изхождане. При някои пациенти има издутина, но тя не предизвиква никакъв дискомфорт.
Рискови фактори
Всеки може да развие херния, но рискът е значително по-висок при пациенти, претърпели коремна операция. При наличие на разрез, който нарушава коремната стена, възстановената тъкан под формата на белег никога няма да бъде толкова силна, колкото оригиналната тъкан. Това прави развитието на херния по-вероятно. За съжаление се случва при до 30% от пациентите с отворена (нелапароскопска) коремна операция.
Пъпът е най-тънката част от коремната стена и по тази причина е много често срещано място за развитие на херния както при мъжете, така и при жените. Бременността е рисков фактор, който прави жените по-податливи на развитие на пъпна херния.
Какво е усещането при наличие на херния в областта на слабините (ингвинална херния)?
Въпреки че слабинната херния е много по-често срещана сред мъжете, жените не са застраховани. До голяма степен причината за тази тенденция се корени във факта, че симптомите при мъжете и жените нерядко се различават. При дамите е възможно да няма подутина и самото диагностициране на хернията да се окаже по-сложно.
Често срещани симптоми при наличие на херния
Симптоми, характерни за мъжете
- Издутина, която може да се види и/или почувства
- Болка
- Чувство на натиск
- Усещане за издърпване на скротума около тестисите
- Болка, която се влошава при дейности, повишаващи натиска върху зоната, като вдигане на тежести, избутване и напъване
Симптоми, характерни за жените
- Лека или остра болка
- Парене
- Издутина на мястото на хернията, която, обаче, може да не е налице при слабинна херния
- Дискомфорт, който се увеличава при активности, повишаващи вътрекоремното налягане и/или натиска върху зоната
Кога и как се лекува хернията?
Съществува погрешно схващане, че хернията може да се възстанови сама, ако е малка. Тя може да причини сериозна доза дискомфорт и за съжаление няма как да изчезне от само себе си. Добрата новина е, че почти всички хернии могат да бъдат хирургично възстановени. Лечението варира в зависимост от вида на хернията, симптомите и пола на пациента.
Ингвиналните хернии при жените по-често се превръщат в спешни случаи, а и при дамите има по-голяма вероятност от развитие на усложнения, отколкото при мъжете. По тази причина обикновено се препоръчва хирургическо възстановяване възможно най-рано, след поставяне на диагнозата.
За разлика от жените, ако няма симптоматика, мъжете с ингвинална херния биха могли да отложат операцията. Рискът от „заклещване“ на хернията, което би могло да я превърне в спешен случай, е доста нисък при този вид херния, но все пак съществува. Тъй като хернията има тенденция да нараства или да причинява симптоми с течение на времето, при повечето мъже вероятно ще се наложи операция в рамките на 10 години от диагностицирането на хернията.
При повечето видове коремни хернии се препоръчва операция както при мъжете, така и при жените. При случаи на затлъстяване и лошо контролиран диабет, следва да се вземат предвид и обсъдят с хирурга рисковите фактори и възможните усложнения след операция, преди да се пристъпи към нея.
Какво представлява операцията при херния?
Стандартно методите за операция при херния са два – отворена операция чрез разрез или минимално инвазивна лапороскопска операция. Вторият метод е препоръчителен, тъй като травмата за пациента е доста по-малка, а същевременно възстановяването е много по-бързо.
За разлика от големите разрези при класическата операция, при лапароскопската се правят няколко малки разреза с размер на ключалка, през които се вкарват малка камера и инструментите за извършване на самата интервенция. Болничният престой е с продължителност от няколко дни, а пациентите се връщат към нормалната си дейност в рамките на две седмици. В допълнение към това оперираната тъкан се възстановява много по-бързо и безболезнено, а от белезите почти не остава следа.