Хемороидите представляват разширения на кръвоносните съдове в крайната част на дебелото черво (ректума) и ануса и по-специално на т. нар. кавернозни тела (разположени на прехода между артериалните и венозни съдове).
Хемороидите са много често срещани в индустриалните държави. Въпреки това, малък брой хора търсят медицинска помощ. Установено е, че само 10 до 20% от пациентите са преминали оперативна намеса.
Причините за хемороиди включват генетична предразположеност (слабост на съединителната тъкан). Запекът, хроничната диария, неправилните тоалетни навици (твърде дълго заседяване, четене) или прекомерно травмиране с тоалетна хартия, стискане (потискане на позивите за дефекация) и бедната на баластни вещества храна също допринасят за развиването на хемороиди.
Недостатъчната хидратация (причинена от недостатъчно поемане на вода или пиене на прекомерно количестводиуретични течности като кафе и др.) може да втвърди изпражненията, което довежда до дразнене на хемороидите.
Застоялият начин на живот също се явява предразполагащ фактор поради стазата и нарушената циркулация в областта.
Класификация
Вътрешни хемороиди
І стадий – хемороидите не пролабират възможно е кървене след дефекация.
ІІ стадий – хемороидите пролабират (излизат през аналния канал) при дефекация, но спонтанно се репонират (прибират)
ІІІ стадий – пролабират при дефекация , но се репонират само с мануална помощ
ІV стадий – хемороидите са постоянно пролабирали (извън аналния канал) и след репозиция отново излизат, наблюдава се различен по обем анален или ректален пролапс
Външни хемороиди
Те се получават по външната страна на аналното отвърстие. Могат да бъдат болезнени понякога, да се подуват и да дразнят. Често срещан симптом е сърбеж поради дразнене на кожата. Ако в кръвоносният съд се формира тромб, се образува тромбозирал хемороид.
Симптоми
В началото болните се оплакват от сърбеж, тежест и неприятно усещане в ануса. Главните симптоми, които се проявяват са:
- кръвотечение – наблюдава се по време и след дефекация. Кръвта е яркочервена, изтича на капки или струя, но е без съсиреци и примеси на слуз. Може да се развие анемия. Кървят винаги вътрешните и много рядко външните хемороиди след усложнения. Кръвта не е смесена с изпражненията, а ги покрива отгоре.
- пролабиране на хемороидалните възли – така се означава излизането на вътрешните хемороиди през ануса в резултат на тяхното нарастване и под влияние на усилие и напън при дефекация и физическа работа. В началото хемороидалните възли се връщат (репонират) спонтанно, по- късно е необходимо болните да ги прибират с ръка, а в по- напредналите стадии пролабирането обикновено е постоянно.
- болка – характерна е за външните хемороиди, обикновено е непостоянна, провокира се от травмирането на хемороидалните възли или тяхното тромбозиране.
Диагноза
Прави се въз основа на анамнестичните данни и пълното изследване на дебелото черво
- Външен оглед – Прави се в условията на покой и при напъване.
- Ректално туширане – определят се разположението и консистенцията на хемороидалните възли
- Аноскопия – прави се оглед с аноскоп, който представлява куха тръба с осветление отпред
- Ректоскопия – извършва се задължително, за да се изключат други заболявания на дебелото черво
До какви усложнения водят хемороидите?
Основните усложнения в резултат на хемороиди са тромбоза на хемороидалния възел, придружена от силна болка, понякога довеждаща до обща отпадналост и кръвотечението от хемороидалните възли. В тези случаи е необходима незабавна лекарска намеса.
тромбозирали и пролабирали хемороиди
с анален пролапс
Лечение
- Хигиенно диетичен режим – препоръчително е да се избягват пикантни, силно подправени храни и алкохол. Подходящо е да се консумират предимно свежи плодове и зеленчуци, повече течности. Спазването на добра лична хигиена и всекидневеният тоалет с измиване с хладка вода на аналната област след дефекация е от съществено значение.
- Медикаменти за лечение на хемороиди съществуват под редица форми – мехлеми, кремове, гелове, таблетки, супозитории (свещички), пяна и т. н. Повечето фармацевтични продукти съдържат повече от една активна съставка. Употребяват се локални анестетици за облекчаване на болката, противовъзпалителни и тромболитични средства, венотонични преперати, регулиращи венозния тонус и подобряващи микроциркулацията.
- Миниинвазивни методи на лечение – склеротерапия, криотерапия, лигиране с гумени еластични пръстени, инфрачервена коагулация и др.
Класически оперативни методи:
Основават се на един основен принцип: намаляване на кръвния ток към аноракталния пръстен и отстраняване на излишната хемороидална тъкан. Свързани са с продължителен следоперативен период, по-силна следоперативна болка, чести рецидиви и усложнения.
Премахване на хемороидите с механичен ушивател.
Методът е въведен от Antonio Longo. Представлява прекъсване на кръвоснабдяването и отстраняване на хемороидите и излишната лигавица чрез апарат наречен хемороидален ушивател. Той изрязва циркулярна лента от хемороидалната тъкан непосредствено над аналния канал и поставя два реда малки скоби, така че да се съединят двата края на оставащата лигавица.
УЛТРАЗВУКОВО ЛИГИРАНЕ НА ХЕМОРОИДАЛНИ АРТЕРИИ
Ултразвуковото лигиране на хемороидални артерии е нов, минимално инвазивен подход за премахване на хемороиди, който не налага обща анестезия. Подходът избягва много от проблемите, свързани с алтернативните методи, като например необходимостта от рязане и дългия период на възстановяване.
Операцията се извършва с помощта на миниатюрен ултразвуков доплер, който локализира всички артерии, снабдяващи с кръв хемороидите, минаващи от ректума под лигавицата на червото.
Това, което го прави наистина съвършен, е фактът, че освен локализирането на артерията, апаратът показва и дълбочината на кръвоносния съд, което осигурява максимална прецизност на процедурата. Устройството също така разполага с малък прозорец, който позволява да бъде поставен шев около артерията и по този начин да се прекъсне кръвоснабдяването в тази зона. В хода на процедурата всички артерии биват локализирани и завързани. През следващите няколко дни и седмици хемороидите се смаляват до пълното им изчезване, а симптомите отшумяват.