Захарен диабет тип 2 се счита за едно от най-разпространените заболявания в глобален мащаб, според данни от 2010 с честота 6.4% сред населението на възраст 20 – 79, с тенденция за увеличаване до 7.7% до 2030 и с честота на диабет – 9.6% и предиабет – 3.7% от населението в България, според проучване на Българското Дружество по Ендокринология през 2012. Тези статистики в световен и национален мащаб доведоха до търсене на нови, модерни, алтернативни методи за лечение на захарния диабет и неговите усложнения и последици. Тук важно място заема бариатричната хирургия, даваща добри резултати както при хора с напреднало затлъстяване и диабет, така и при пациенти с предиабет и диабет, неоснован на затлъстяване.
Един от тези нови и надеждни методи на бариатричната хирургия, наричана още метаболитна хирургия е описан по-долу.
ЛАПАРОСКОПСКА ЙЕЮНОИЛЕАЛНА ЛАТЕРОЛАТЕРАЛНА АНАСТОМОЗА (ЛИЛА) е нова, обещаваща лапароскопска процедура, даваща значимо подобрение в метаболизма и захарения диабет тип 2 (ЗД2), при пациенти с или без затлъстяване, без да предизвиква смущения в усвояването на храната и не предизвиква недостатък на хранителни вещества. След операцията пациентите имат значими подобрения в техните лабораторни показатели за диабет – кръвна захар, гликиран хемоглобин, C-пептид и други, наблюдава се и нормализиране на повишения им индекс на телесната маса(показател за затлъстяване).
Подходящи са всички пациенти с диабет тип 2, ИТМ 24-38 и давност на заболяването не повече от 10 години.
Разликата и предимството на ЛИЛА, сравнено с другите бариатрични подходи, е че при този метод няма изключване или премахване на части от гастроинтестиналния тракт и по-краткия оперативен период, като по този начин се подобрява секреторната функция на панкреаса и създава чувство за ситост.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПРОЦЕДУРАТА?
Чрез процедурата се засилва чревната подвижност и се подобрява секрецията на нормалните, физиологични антидиабетни хормони в човешкото тяло. Операцията се извършва лапароскопски, под пълна упойка. Работните инструменти се въвеждат през четири до шест няколкомилиметрови разреза на коремната стена. Операцията трае между 40 и 60 минути, времето на болничният престой е 4-5 дни.
КАКВО СЕ СЛУЧВА СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА?
Пациентите, подложени на тази процедура започват с течна диета първият ден след операцията, като тази диета продължава около седмица, след което се минава на полутечна диета в следващите седем дни и твърда храна след това, в малки порции.След операцията пациентите се явяват на преглед на 1, 3, 6, 9 и 12-ти постоперативен месец. Макар и рядко, в ранния следоперативен период, при някои пациенти може да се появят диарични изхождания.
КАКВИ СА ОЧАКВАНИТЕ РЕЗУЛТАТИ СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА?
Наблюдава се значителен спад в лабораторните показатели на диабета още през първия месец.
След операцията близо 60% от подложените на ЛИЛА стават инсулинонезависими и могат да спрат приема на инсулин, както и на медикаментите за диабет, приемани през устата, успявайки да запазят нормални, оптимални нива на глюкоза и гликиран хемоглобин. При останалата част от пациентите се наблюдава намаляване на нуждата от антидиабетни медикаменти.
Крайният резултат при 60% от диабетиците е ремисия на диабета, а при останалата част от пациентите значително подобрение и намаляване на необходимостта от антидиабетни медикаменти в следващите 12 месеца.
При всички оперирани има намаляване на теглото с 5% до 18% от теглото преди операцията, с подобрение и в нивата на холестерола, т.е. на липидния профил.
При диабетици с индекс на телесната маса в границите на нормалното, т.е. без затлъстяване, в периода след хранене, се подобрява ранната секреция на инсулин, което води до подобрение на захарния диабет тип 2 при тях, без да води до намаляване на техния индекс на телесна маса.
КАКВИ СА РИСКОВЕТЕ, УСЛОЖНЕНИЯТА И НЕЖЕЛАНИТЕ ЕФЕКТИ СЛЕД ЛИЛА?
Рядко може да се наблюдават диарични изхождания първите дни след операцията. Рисковете и усложненията при ЛИЛА са сведени до минимум, което прави тази лапароскопска техника една безопасна процедура и една от най-ефективните и безопасни процедури в бариатричната хирургия за лечение на захарен диабет тип 2.