Какво представлява апендикса?
Апендиксът е малка, няколкосантиметрова тръба, сляпо завършващо продължение на началната част на дебелото черво. Най-често се намира в долния десен квадрант на корема. Апендиксът произвежда имуноглобулини, които представляват субстанции, унищожаващи определени видове бактерии и подпомагат борбата с инфекциите в тялото. Въпреки това функцията му не е съществена и жизненоважна. Хората, претърпели оперативно премахване на апендикса, т.нар. апендектомия, не са изложени на по-висок риск от инфекции спрямо хората със запазен апендикс. В тялото на човека има други органи, които са поели и изпълняват тази защитна функция.
Какво представлява лапароскопската апендектомия?
Апендицитът е възпалително заболяване на апендикса, което е един от най-честите хирургични проблеми. Един на всеки 2000 човека прекарва апенцидит в определен етап от живота си. Лечението включва операция за премахване на инфектирания апендикс. Операцията се осъществява през разрез в долната дясна част на корема или може да се извърши по по-новата лапароскопска техника.
При повечето лапароскопски апендектомии, хирурзите оперират през 3 малки разреза, достигащи до 1 см, с помощта на специални инструменти и малка камера, въведена в коремната кухина, която пресъздава образа си на монитор. В някои случаи може да се наложи един от разрезите да бъде леко разширен, за да се завърши операцията.
Какви са предимствата на лапароскопската апендектомия?
Резултатите зависят от вида на процедурата, както и от общото състояние на пациента. Някои от предимствата са:
- По-слава болка след операцията;
- По-кратък болничен престой;
- По-бързо възстановяване на функцията на червата;
- По-бързо връщане към нормалния начин на живот и активности;
- По-добри козметични резултати.
Кои пациенти са подходящи кандидати за лапароскопска апендектомия?
Макар лапароскопската апендектомия да има множество предимства, тя е неподходяща за някои пациенти. Ранни форми на неруптурирал апендицит обикновено се премахват лапароскопски. Лапароскопската апендектомия е по-трудно осъществима при напреднали форми на възпален апендикс или при разкъсване и руптура, т.нар. спукване на апендикса. Решението в такъв случай е на хирурга, като това зависи от неговата квалификация и опит.
В какво се състои лапароскопската апендектомия?
Термините „лапароскопска” и „отворена” апендектомия описват техниката, използвана от хиргурга за достъп до апендикса. Повечето лапароскопски апендектомии започват по един и същ начин. С помощта на инструмент, който наподобява малка и тънка тръба, се осигурява достъп до коремната кухина. През него се въвежда лапароскоп (малък телескоп, свързан с камера). Лапароскопът възпроизвежда увеличен образ на органите в коремната кухина, на монитор. През няколко допълнителни малки отвора, в коремната кухина, се въвеждат инструментите, с които хирургът премахва апендикса. Цялата процедура се извършва през малките тръбички или чрез разширяване на един от малките разрези. По време на операцията може да се наложи поставянето на дрен, който на по-късен етап се премахва от хирурга.
Какво се прави ако операцията не може да се осъществи или завърши по лапароскопския метод?
При малък брой пациенти лапароскопския метод е неосъществим поради намалена или затруднена визуализация, или достъп до органите. Ако хирургът прецени, че е по-безопасно да се премине от лапароскопска към отворена операция, това не е усложнение, а решение на хирурга в интерес на здравето на пациента. Факторите, които увеличават възможността на преминаване от лапароскопска към „отворена” операция включват:
- Обширни и усложнени инфекции или абсцеси;
- Перфорация (спукване) на апендикс; (не винаги)
- Затлъстяване;
- Предишни операции, предизвикали белези и цикатрикси в коремната кухина;
- Невъзможност за визуализация на органите;
- Проблеми с кървене по време на операцията.
Какво са очакванията след операцията?
След операцията е важно да се спазват инструкциите и съветите на лекуващия лекар. Макар, че повечето пациенти се чувстват по-добре само след няколко дни, трябва да се знае, че тялото има нужда от време, за да се възстанови напълно.
- Пациентите се насърчават да станат от леглото и да се раздвижват и ходят в деня след операцията. По този начин се намалява рискът от кръвни съсиреци в краката и болезнеността в мускулите;
- Най-вероятно ще се върнете към нормалните си занимания и ритъм на живот, в рамките на една седмици. Това включва шофиране, изкачване на стълби, връщане на работното място, както и водене на нормален полов живот;
- Ако изпитвате болка, която не се повлиява от прием на болкоуспокояващи медикаменти, в по- продължителен период от време, свържете се със своя хирург;
- Трябва да се договори контролен преглед 1-2 седмици след операцията.
Какви са възможните усложнения?
При всяка операция има риск от усложнения. Рискът от усложнения при лапароскопската операция е много по-малък от този при „отворената”. Някои от усложненията при лапароскопска апендектомия са:
- Кървене;
- Инфекция;
- „Теч” в областта на премахването на апендикса от дебелото черво;
- Нараняване на съседни органи – тънки черва, уретер, пикочен мехур;
- Кръвни съсиреци в дълбоките вени на краката, които може да се преместят в кръвообръщението на белите дробове.
Важно е да разпозаете първите признаци на симптомите на най-честите и възможни усложнения. Свържете се с хирурга си ако имате интензивна и силна болка в корема, тръпки, ректално кървене.
Кога да се свържете с лекар?
Свържете се със своя хирург в случай, че получите:
- Температура над 38 градуса;
- Кървене;
- Нарастващо подуване на корема;
- Болка, която не се повлиява от болкоуспокоителни;
- Упорито гадене или повръщане;
- Студени тръпки;
- Упорита кашлица и задух;
- Изтичане на гноен секрет от оперативна рана;
- Зачервяване около оперативна рана, което се влошава или уголемява;
- Невъзможност за поемане на храна или течности.