Лапароскопската или още наречена „миниинвазивна хирургия“, „безкръвна хирургия“ е специализирана техника за извършване на операциив коремната кухина. В миналото, тази техника се използваше обикновено за хирургично лечение на гинекологични заболявания и премахване на жлъчния мехур. През последните 10 години се разшири използването на тази техника , като в момента при липса на противопоказания, всяка коремна операция може да се извърши чрез лапароскопия. В традиционната „отворената“ хирургична намеса, хирургът използва различен по големина разрез, за да влезе в корема. При лапароскопската хирургия се използват един или няколко разреза с размери 0.5 – 1см. През всеки разрез наречен порт, се вкарват кухи тръбички наречени троакари, през които с помощта на камера и микроинструменти се достига до съответния орган или патологичен процес.
В началото на процедурата, корема се изпълва с газ (въглероден диоксид), за да се осигури работно поле и видимост за хирурга. Лапароскопа предава изображения от коремната кухина, чрез камера на монитори в операционната зала. По време на операцията хирургът гледа детайлни изображения на коремните органи в реално време. Тази система позволява на хирурга да извършва същите операции, като традиционните, но с малки разрези, неоставящи белези и при липса на болка от страна на коремната стена.
ЛАПАРОСКОПСКА ОПЕРАЦИЯ
Какви са предимствата на лапароскопската хирургия?
В сравнение с традиционната отворена хирургия, пациентите често изпитват по-слаба болка, периода за възстановяване е по-кратък, и не на последно място – няма белези.
Какви видове операции могат да се извършват с помощта на лапароскопската хирургия?
Чрез лапароскопия, се извършват операции на жлъчния мехур, апендикса, хернии на предната коремна стена, диафрагмални хернии, операции върху стомаха и дванадесетопръстника, тънките черва, операции на дебелото и правото черво, както и операции на черния дроб, жлъчните пътища и панкреаса.
Безопасна ли е лапароскопската хирургия?
Лапароскопската хирургия е толкова безопасна, колкото и традиционната отворена хирургия. В началото, след въвеждане на камерата хирургът инспектира корема, за да се прецени дали лапароскопската операция може да бъде извършена безопасно. Ако има тежко възпаление, множество сраствания от предходни операции или ако хирургът се сблъсква с други лимитиращи фактори, които пречат за ясната представа за структурите, може да се наложи да се премине към отваряне на корема с цел извършването на безопасна операция под контрола на ръката.
Всички коремни операции са свързани с определени рискове. Това са усложнения, свързани с анестезията, кървенето по време или след операцията или настъпването на инфекциозни усложнения. Рискът при всяка операция се определя отчасти от характера на конкретната операция. Фактори отговорни за усложненията са възрастта, общото състояние както и придружаващите заболявания. Винаги обсъждайте какъв е индивидуалния риск при всяка операция с Вашия хирург.