Какво е анална фисура?
Аналната фисура представлява разкъсване на лигавицата на аналния канал, което причинява болка след дефекация, като понякога болката се появява и спонтанно.
Повечето анални фисури се лекуват в домашни условия за период от няколко седмици. Фисурите се разделят на остри и хронични. Ако имате анална фисура, която не е излекувана в рамките на 30 дни, тя се счита хронична и налага друг метод на лечение.
Аналните фисури са често срещан проблем, който засяга хора от всички възрасти.
Как се появява аналната фисура?
Аналните фисури са причинени от травма на аналния канал. Увреждане може да се случи, когато:
- Изхождате големи изпражнения;
- Имате запек и се опитвате да изходите големи и твърди изпражнения;
- Имате продължителна диария;
- Имали сте естествено раждане.
Фисурите също така могат да бъдат причинени от ректален преглед, анален сексуален акт или поставяне на чужд предмет в аналния канал. В някои случаи фисура може да бъде причинена и от болестта на Крон.
Повишеният тонус на двата анални сфинктера може да бъде причина за появата на фисура. Ние съзнателно контролираме външния анален сфинктер. Но с вътрешния не е така. Този мускул е под натиск или напрежение през цялото време. Ако налягането се увеличи твърде много, то може да причини спазъм и да намали притока на кръв към ануса, което води до разкъсване. Този повишен тонус може също така да попречи на излекуването на фисурата.
Какви са симптомите?
- Силна остра или пареща болка при изхождане. Болката може да бъде кратка или да продължи няколко часа;
- Сърбеж;
- Кървене. Възможно е да видите малко петно ярка червена кръв върху тоалетната хартия или няколко капки в тоалетната чиния. Ако се появи каквото и да било кървене, незабавно се консултирайте с лекар.
Понякога аналната фисура може да е безболезнена рана, която не зараства. Тя може да кърви от време на време, но да не причинява други проблеми.
Как се диагностицира аналната фисура?
Лекарят може да диагностицира аналната фисура на базата на вашите симптоми и извършен преглед. Прегледът може да включва:
- Външен оглед на фисурата чрез внимателна инспекция на ануса;
- Ректален оглед, при който се използва мини камера, за да се огледа отвътре аналния канал;
- Дигитален ректален преглед – ректално туширане.
По време на прегледа лекарят преценява дали е на лице друго състояние, което може да е причинило фисурата. Няколко фисури в областта на ануса обикновено сигнализират за по-сериозен проблем, като възпалителна болест на червата или отслабена имунна система.
Какви са методите за лечение на аналната фисура?
Повечето остри анални фисури могат да бъдат излекувани в домашни условия в рамките на 30 дни. Болката по време на изхождане обикновено изчезва в рамките на няколко дни след началото на лечението.
Има няколко неща, които можете да направите, за да облекчите симптомите и да помогнете за по-бързото излекуване на фисурата:
- Опитайте се да предотвратите запек (яжте повече плодове, зеленчуци, варива и пълнозърнести храни; пийте много течности; движете се повече; вземете добавки с фибри);
- Консултирайте се с лекар и ако е подходящо, приемайте лаксативи. Те ще направят изпражненията по-меки и движенията на червата по-малко болезнени;
- Седнете във вана, пълна с няколко сантиметра топла вода, за 20 минути, 2 или 3 пъти на ден. Това ще успокои разкъсаната тъкан и ще спомогне отпускането на вътрешния анален сфинктер;
- Говорете с вашия лекар дали да опитате за кратко време крем без рецепта като цинков оксид, Лидокаин и др. Те могат да помогнат за успокояване на аналните тъкани;
- Вместо да използвате тоалетна хартия, използвайте бебешки кърпички или медицински тампони.
Какво да правим, ако фисурата не зарастне сама?
Около 9 от 10 остри фисури се излекуват успешно в домашни условия. И все пак има такива, които изискват допълнително лечение.
Ако фисурата не се излекува след 30 дни, може би се нуждаете от лекарства по лекарско предписание. Те могат да включват нитроглицеринов крем, лекарства за високо кръвно налягане под формата на хапчета или гел, или инжекции ботулинов токсин (Botox).
Ако и лекарствата не облекчат състоянието ви, може да се наложи оперативно лечение. Най-често използваната операция е странична вътрешна сфинктеротомия. При тази процедура лекарят прерязва част от вътрешния сфинктер, за да отпусне спазъма, който причинява фисурата.
Прилагат се още диатермокоагулация, лазерна коагулация и дилатация на сфинктера с последващ шев на лигавицата.