Какво е анална фистула и какви са причините за нейната поява?
Аналната фистула е тунел, който тръгва от вътрешността на аналния канал и стига до кожата около него. Обикновено бива придружена от инфекция, която не се е излекувала напълно.
Във вътрешността на ануса има жлези, които образуват течност. Понякога те се запушват. Когато това се случи, натрупването на бактерии може да създаде издути джобове от инфектирана тъкан и течности или т.нар. анален абсцес. Ако не се лекува, абсецът може да нарастне и постепенно да си проправи път към външната страна на ануса, като направи отвор в кожата, откъдето да се дренира спонтанно. Фистулата е тунелът, който свързва жлезата с този отвор.
В по-голямата част от случаите аналната фистула е причинена именно от такъв тип абсцес. Понякога тя може да бъде породена и от състояния като туберкулоза, болести, предавани по полов път, или продължаващо заболяване, което засяга червата, но това са много редки случаи.
Какви са симптомите на аналната фистула?
Сред най-често срещаните симптоми са:
- Болка
- Зачервяване
- Подуване в зоната на ануса
Може също така да се наблюдава:
- Кървене
- Болезнено движение на червата или уриниране
- Треска
- Секрет с неприятна миризма, излизащ от отвор в близост до ануса
Ако имате който и да е от тези симптоми, незабавно се свържете със специалист.
Как се диагностицира аналната фистула?
Обикновено диагнозата се поставя чрез снемане на анамнеза и физикален преглед.
Някои фистули са лесно забележими. Други не са. Понякога те се затварят сами, след което се отварят отново. Лекарят ще търси признаци на секретираща течност или кървене. Възможно е да се наложи ректално туширане. Ако лекарят прецени, ще ви препрати към проктолог или пък ще назначи ректоскопия, фистулография или колоноскопия, за да се огледа вътрешността на ануса.
Как се лекува аналната фистула?
За съжаление не е възможно лечение на аналната фистула чрез медикаменти. Лечението е единствено и само оперативно, като се прилагат няколко различни метода.
Стандартният оперативен метод се нарича фистулотомия.
При по-лека фистула, която не е твърде близо до ануса, лекарят ще отстрани кожата и мускулите около тунела. Това позволява на отвора да се лекува отвътре навън.
При по-тежка фистула може да се наложи поставяне на дренаж (сетон) в отвора. Това помага да се отцеди инфектираната течност преди операцията. Процесът отнема 4 седмици или повече.
Понякога се налга поставянето на фистулна запушалка или фибриново лепило.
В зависимост от това къде е разположена фистулата, по време на операцията може да се наложи да се мине през сфинктерните мускули. Лекарят ще направи всичко възможно да не ги увреди, но все пак може да изпитвате известни затруднения да ги контролирате след процедурата.
За да се избегне рискът от сериозно увреждане на сфинктерите, резултиращо в инконтиненция, препоръчвам лазерно лечение на фистулата.
Предимства на лазерното лечение на аналната фистула пред стандартните методи
Лазерната коагулация е съвременен метод за лечение на аналната фистула. Чрез него възстановяваме отвора в ануса бързо, безболезнено и без кръв и нежелани усложнения. Методът не налага използването и/или поставянето на допълнителни консумативи. След процедурата пациентът може да изпитва лек дискомфорт за период от няколко часа, но със сигурност ще се възстанови много по-бързо в сравнение със стандартните оперативни методи и най-важното – ще е в състояние да контролира мускулите на ануса.