Хемороидите са анални възглавнички, нормално три на брой, две в дясната и една в лявата част на аналния канал. Тези еластични възглавнички са изпълнени с вени и артерии, покрити с анална лигавица, като по този начин играят ролята на еластична „запушалка” , която затваря аналния канал. Нормално тези възглавнички стоят на своето място, изпълнявайки своята „клапна” функция, но при определени условия, например слабост в лигаментарния апарат или подуване, разширяване на вените, тези възглавнички могат да се приплъзнат по дължината на аналния канал и да се превърнат в хемороидална болест.
Тоест причината за развитие на хемороиди не е еднозначна, като заболяването „хемороиди“ се среща еднакво както при мъже, така и при жени.
Какво предизвиква хемороиди и кои са най-честите причини?
- Фамилност
Харатерно за хемороидалната болест е нейната фамилност. Хемороидите имат склонност да се предават в поколението от кръвни роднини, най-вероятно поради вродена слабост във връзките, които подсилват и придържат аналните възглавнички на тяхното нормално място. Когато тези връзки не могат да задържат възглавничките-запушалки в аналния канал, те спадат по-ниско от нормалната им позиция в аналния канал. Причинените по този повод хемороиди могат да се появят още в късна юношеска възраст.
- Бременност
Поради неродения плод в утробата си, бременните жени развиват по-високо налягане в тазовата кухина, съответно и в тазовите вени(в това число хемороидалните). Това води до разширение на вените, правейки ги склонни към образуване на съсиреци или така наречената тромбоза и тяхното изпадане, известно още като пролапс.
- Възраст
С течение на възрастта, хората могат да развият хемороиди, поради разхлабване, разтягане на аналните лигаменти и тъкани, поддържащи анатомично и подкрепящи аналните възглавнички, което би могло да доведе до изпадане на хемороидите.
- Запек
При запек, изхождането е съпроводено с напъни, които увеличават налягането в таза и хемороидалните вени, като ги прави податливи към подуване, разширение и тяхното изпадане (пролапс).
- Хемороиди при бременни
Хемороидите често се появяват по време на бременност, в резултат на повишено налягане и нарушение в кръвотока, известно още като съдова стаза, в тазовите хемороидални вени.
- Външни хемороиди с тромбоза
Тромбозата е процес в хемороидалната вена, при който се образуват съсиреци. В някои случаи повишеното налягане във външните хемороиди причинява подуване, балониране и спукване на вената. Това води до болезнено подуване в тази зона, с размери понякога повече от 2.5 см, като в някои случаи тази вена е повече от една, както е често при бременни. Повишеното налягане може да се причини от повдигане на тежести, диария, бременност, запек. Тромбозиралите хемороиди трябва да се третират спешно.
- Пролабирали (лат. Prolapsus – изпадане) хемороиди
В развитието на хемороидалната болест, хемороидите се уголемяват, изпадат от аналния канал, докато в крайните стадии, те са постоянно пролабирали, т.е. „изпаднали”. Аналната лигавица продуцира мазен, слузест секрет, който нормално смазва аналната лигавица, тоест играе ролята на физиологичен лубрикант. Този секрет нормално се абсорбира от тялото, но когато хемороидите са постоянно пролабирали, тоест те са извън аналния канал, този секрет зацапва бельото. Освен лошото кървене и секрет, има още и опасност от разраняване и заклещване.
- Разязвени хемороиди
Пролабиралите хемороиди, извън аналния канал, са лесно уязвими и податливи към разязване и разраняване. Това води до болка и неприятна миризма, както и хигиенни проблеми.
- Заклещени хемороиди
Когато хемороидите излизат извън аналния канал, понякога сфинктера, контролиращ движението на червата, изпада в спазъм, образувайки примка около хемороидите. По този начин хемороидите не могат да се приберат обратно в аналния канал, като се влошава кръвотока им. Това е много болезнено състояние налагащо спешна оперативна намеса.
Стадиране на хемороидите:
- Хемороиди първи стадии
Това е хемороид в най-ранна фаза на развитие. Симптомите включват сърбеж, кървене, запек и дискомфорт. В началото може да се лекуват с фекални омекотители и мокри бебешки кърпи, вместо грубата тоалетна хартия. Въпреки това тези хемороиди прогресират до втори стадии, който налага лазерна терапия.
- Хемороиди втори стадии
Те са по-големи, като започват да излизат извън пределите на аналния канал. Обикновено те се прибират сами или трябва да бъдат избутани навътре след изхождане. Тези хемороиди са подходящи за лазерна терапия.
- Хемороиди трети стадии
Това е напреднала форма на хемороидална болест, при която има пролапс на хемороидите, при което те се подуват, след дефекация. В този стадии се налага тяхното ръчно прибиране и е необходимо лечение.
- Хемороиди четвърти стадии
В този стадии хемороидите са постоянно навън, често предизвикват подуване и болка, кървене, зацапване на бельото с мукус, както и силна болка при съсирване на кръвта в хемороидална/хемороидални вени. Тези хемороидите налагат спешно лечение с “диоден лазер Leonardo”.
Какво е лечението на хемороидите?
Лазерното премахване на хемороидите, познато още като лазерна аблация, е един от най-модерните начини за борба с хемороидите. Този метод е минимално инвазивен, тоест с минимални разрези и травмиране на тъканите, максимално щадящ за пациента, като е необходимо само еднократно прилагане на този вид хирургична намеса.
В какво се състои лазерната терапия?
С помощта на електрически ток създаваме лазерен лъч, затворен в тръба. Използваме диоден лазер Leonardo. С помощта на лазера създаваме лъчи с различна характеристика, позволяващи два режима на действие – режим за рязане и режим за изгаряне. Режимът за рязане позволява на хирурга много по-точно и прецизно да отделя тъканите, така че да не се засягат излишни подлежащи структури и части от човешкото тяло, докато режимът за изгаряне позволява изгарянето на хемороида, оставяйки само малък белег, нещо което е невъзможно с хирургически ножици. Поради този факт хемороидите могат да бъдат лекувани с лазер, в пълен обем, с по-малко увреда и засягане на околните тъкани.
В какво се състои процедурата?
Пациентът се упоява с венозна упойка, така че да се чувства комфортно, заспал по време на операцията, без да усеща болка. Това позволява безопасно лечение дори на най-рисковите пациенти. По време на операцията пациента е легнал по гръб, без да се затруднява дишането му. Докато пациента лежи на операционната маса, зоната на ануса и около нея се инжектира с дългодействаща местна упойка, така че когато се събуди, да не усеща болка. По-големите хемороидите се „изрязват” с лазера. Когато лазера премахва тъканите, той запечатва, тоест много рядко се използват шевове, освен това лазера е тънък и позволява добра видимост, премахвайки риска от увреда на мускулите, участващи в дефекацията. Благодарение на тази техника пациентите никога не се „изпускат” след премахването на хемороидите с диодния лазер Leonardo.
По-малките хемороиди се обгарят, като след това остават само бързозарастващи белези.
Каква е разликата с другите хирургични техники за премахване на хемороиди?
1.Световно доказан и по-ефективен метод;
2.При лазерната хемороидектомия има по-малка увреда и засягане на подлежащи тъкани;
3.Възможно е отстраняване на хемороидите в по-голям обем,т.е. премахва се по-голяма част от тях;
4.По-малката травма върху тъканите, разбира се, означава по-малко болка;
5.По-бързо възстановяване;
6.По-малко усложнения.
Какво да очаквате след операцията?
Скоро след операцията пациентите се събуждат, без да имат чувство на гадене, главоболия, не усещат болка, докато действа локалната упойка. Пациентът има възможността да се прибере вкъщи, с помощта на близък, тъй като поради пълната упойка, не може да шофира. Постоперативно, при необходимост, може да се приемат болкоуспокояващи. Препоръчва се прием на лаксативи в ранния постоперативен период. Първата дефекация може да бъде болезнена, за това се препоръчва на пациента да осъществи първото си изхождане в специална седяща вана, достъпна в аптеките. Зоната на заздравяване трябва да се почиства чрез нежни движения, с бебешки кърпи или с вода.
Процесът на заздравяване е бърз, повечето пациенти се връщат към нормалния си ритъм на живот от три до пет дни, според тежестта и стадия на хемороидите. Повторен преглед обикновено не е необходим, освен ако пациента няма въпроси.
Какви са възможните усложнения?
- Шансовете хемороидите да се появят отново след операцията е под един процент.
- Кървене от зоната на операцията е възможно не повече от десет дни след операцията, но не е толкова обилно, че да предизвиква притеснение. Възможно е след десетия ден да се появи вторичен кръвоизлив, който се контролира лесно, честотата на това усложнение е нищожно ниска.
- Задръжка на урина – усложнение при мъже с простатни проблеми.
Не са регистрирани случаи на пациенти, загубили способността си да задържат газове или фекална маса след операцията, както и пациенти със стеснение на ануса. След операцията не се получават инфекции, затова не е необходим прием на антибиотици.
Кога един пациент е подходящ за този тип операция за хемороиди?
Хемороидалната болест е прогресиращо заболяване. Необходима е консултация с хирург, който да оцени тежестта на проблема и да предложи подходящо лечение. Лазерното лечение на хемороидите, позволява на пациентите достъп до модерно, щадящо лечение на хемороидите, след което не е нужно да търпят кървенето, мукусното зацапване на бельото, болката и дискомфорта.