Перфорацията е второто по честота усложнение на язвата на дванадесетопръстника, след кръвоизлива. Тя е по-честа при млади мъже, но поради увеличаване на тютюнопушенето при жените и употребата на НСПВС (Нестероидни Противовъзпалителни Средства) се среща при всички възрастови групи и от двата пола. До 80% от перфориралите язви на дванадесетопръстника са Helicobacter Pylori положителни.
Все пак, с използването на мощно киселинно потискащо лечение и ередикацията на Helicobacter Pylori, необходимостта от радикална операция рязко намаля. Хирургичното лечение най-често включва зашиване на перфорацията, ексцизия на язвата с пилоропластика, съчетани с обилен перитонеален лаваж и много по-рядко стомашна резекция.
Операцията по повод перфорирала пептична язва представлява спешна хирургична намеса.
През 1990 г. Mouret съобщава за първата лапароскопска операция при перфорирала язва, която покрива с оментум, като за закрепването му използва тъканно лепило. Първата лапароскопска сутура (зашиване) на перфорирала пептична язва описва Nathanson също през 1990 г. Скоро след това, лапароскопската техника става широко използвана.
Ние извършихме първата лапароскопска сутура, на перфорирала препилорична язва в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ на 25.09.2006г.
Лапароскопията на перфориралата пептична язва е отличен метод за намаляване на болничния престой, снижаване до минимум на усложненията и бързо връщане към нормалната активност на пациента.
Лечението на перфориралата язва може да се извърши лапароскопски в 85% от случаите, което допринася, да се избегнат усложненията на срединната лапаротомия.
В случай на сепсис, обаче, създаването на пневмоперитонеум крие рискове от:
- Хиперкапния: поради увеличения пермеабилитет на увредения перитонеум
- Бактериемия: повишеното вътрекоремно налягане води до бактериална транслокация.
Лапароскопския метод при перфорирала пептична язва има същите предимства, както за по-голямата част от лапароскопските процедури:
- Добър козметичен ефект;
- По-малка по обем тъканна дисекция;
- По-слаба следоперативна болка;
- Минимална честота на усложненията;
- Ранно завръщане към обичайната активност;
Лапароскопския подход е показан при всички случаи със съмнение за стомашно-дуоденална перфорация.
Противопоказания за лапароскопия са:
- Високорискови пациенти;
- Масивни интраабдоминални адхезии;
- Напреднал гноен перитонит;
- Хирург с малък опит в лапароскопската хирургия;
- Съмнение за перфорирал рак на стомаха;